Jedną z najbardziej efektownych i eleganckich ozdób bożonarodzeniowych jest świąteczny wieniec. Może wystąpić w roli stroika na świątecznym stole, stanowić piękną dekorację na drzwiach wejściowych lub zawisnąć na balustradzie schodów. Nie musimy zatem poprzestawać na jednym. Zrobienie go własnoręcznie przysporzy wiele satysfakcji i będzie powodem do dumy kiedy podziwiać go będą nasi świąteczni goście.

Aby przygotować tę efektowna dekoracje potrzebujemy bazy wieńca, czyli gałązek. Może to być na przykład świerk. Gałęzie związujemy ze sobą mocno za pomocą drutu lub sznurka, tak aby uformować koło o takiej wielkości - jak duży wianek zamierzamy zrobić. Ułatwimy sobie pracę wykonując najpierw koło ze słomy lub wiotkich gałązek, będzie ono stelażem dla gałązek choinkowych. Ważne, aby tylko główne części gałęzi związywać, zaś mniejsze gałązki zostawiać luźno wystające. Wtedy nasz wianek nabierze objętości.

Jeśli jednak nie mamy dostępu do naturalnych materiałów tego typu lub nie jest nam po drodze z sekatorem - istnieje łatwiejsze rozwiązanie. Można nabyć gotową bazę do wieńca przygotowaną ze sztucznych gałązek. Jeśli wybierzemy wykonaną z użyciem nowoczesnych technologii, będzie do złudzenia przypominała żywe gałązki.

Możemy się zatem skupić na najprzyjemniejszej części, czyli dodawaniu ozdób. Tutaj możliwości są nieograniczone. Każdy może dodać coś, co będzie odzwierciedlać jego indywidualny styl lub dopasować dodatki, np. do większej części dekoracji w domu.

Miłośnikom minimalistycznych ozdób spodoba się zapewne sam zielony wieniec. Być może przyozdobiony jedynie szyszkami lub wplecionymi gałązkami innego rodzaju. Ale z pewnością nie oprą się tradycyjnej czerwonej kokardzie, która pięknie kontrastuje z głęboką zielenią igieł.

Ciekawym pomysłem jest też ozdoba w stylu eko. Do jej zrobienia możemy wykorzystać naturalne elementy z lasu - szyszki, żołędzie, orzechy, piórka, suche elementy roślin, gałązki ostrokrzewu i jemioły. Poszukajmy także inspiracji w kuchni. Pięknymi i pachnącymi dodatkami będą: suszone plastry cytrusów, laski cynamonu czy gwiazdki anyżu. Do kompozycji w takim stylu będą także pasować pierniczki, które tak chętnie pieczemy w oczekiwaniu na Święta Bożego Narodzenia.

Dekoracje możemy przywiązywać drucikiem florystycznym lub przyklejać klejem na gorąco. Przyda się także jutowy sznurek lub rafia - zwłaszcza jeśli preferujemy wersję eko.

Do dekoracji wianka można także użyć wszystkich ozdób choinkowych, oczywiście tych w odpowiednim rozmiarze. Małe bombeczki, figurki, brokatowe szyszki i grzybki - popuśćmy wodze fantazji i nie bójmy się stworzyć dekoracji jedynej w swoim rodzaju. Możemy także pomyśleć o dodaniu światełek, które wprowadzają zawsze wyjątkowy nastrój. Innym pomysłem na wykończenie naszej dekoracji jest użycie sztucznego śniegu lub farby w sprayu.

Samodzielnie wykonane bożonarodzeniowe dekoracje są wyjątkowe i wprowadzają ciepłą, domową atmosferę. Nie wahajmy się zatem spróbować wykonać taki akcent świąteczny. Wystarczy skompletować potrzebne materiały - co wcale nie jest trudne - zaopatrzyć się w odrobinę cierpliwości i do dzieła!