Jak wybrać odpowiednią choinkę?

Święta Bożego Narodzenia to niezwykły czas, który pragniemy spędzić z rodziną w ciepłej, serdecznej atmosferze. Nic tak nie buduje klimatu Świąt jak migoczące na choince światełka. W większości mieszkań już na początku grudnia centralnym punktem staje się przystrojone drzewko. Na jakie się zdecydować, aby spełniło nasze wymagania? Są zwolennicy zarówno choinek żywych, jak i sztucznych. Warto zastanowić się, która opcja będzie w naszym przypadku najkorzystniejsza.
Żywe drzewka, a zwłaszcza świerk wnoszą do domu charakterystyczny zapach igliwia, co niewątpliwie uznamy za atut tego rodzaju choinki. Aby jednak ustawić ją w stojaku nierzadko trzeba się sporo napracować, ponieważ pień musi zostać odpowiednio ociosany. Obsychanie rośliny będzie powodowało gubienie igieł, a co za tym idzie konieczność częstego sprzątania podłogi wokół drzewka.
Po sezonie świątecznym żywą choinkę można po prostu wyrzucić. Sztucznemu okazowi będzie trzeba znaleźć miejsce do przechowywania. Ale o tym producenci także pomyśleli. Obecnie dostępne są choinki składające się z kilku części, więc nawet dwumetrowa mieści się w sporym kartonie.
Innym aspektem jest wydatek, który ponosimy co roku w przypadku żywego drzewka i raz na wiele lat kupując choinkę sztuczną. Dostępne obecnie imitacje do złudzenia przypominają prawdziwe drzewa. Warto skusić się na nieco droższy egzemplarz, który nie pozwoli na pierwszy rzut oka rozpoznać, że mamy do czynienia ze sztuczną choinką. Te luksusowe, gdzie przy produkcji zastąpiono folię PCV nowoczesnym materiałem PE,  do złudzenia przypominają żywe drzewko.
Najważniejszym kryterium przy wyborze rozmiaru choinki będzie ilość miejsca jakim dysponujemy. W przestrzennym salonie efektownie będzie się prezentować szeroki, rozłożysty egzemplarz. Przy ustalaniu wysokości pamiętajmy, żeby doliczyć kilkanaście centymetrów na dekorację zakładaną na czubek. Gęste choinki z dużą ilością gałązek będą wymagały mniejszej ilości ozdób. W przypadku sztucznej, możemy wpływać na rozmieszczenie gałązek poprzez odpowiednie ich ułożenie.
Jeśli dysponujemy niewielką powierzchnią można zdecydować się na stworzone z myślą o ciasnych mieszkaniach choinki wąskie. Mają one tradycyjny kształt i występują w standardowych wysokościach. Jednak ich średnica jest znacznie mniejsza niż klasycznych drzewek. Można w ten sposób cieszyć się pełnowymiarową choinką nie tracąc sporej części powierzchni mieszkalnej.
Dla miłośników małych, zgrabnych choineczek dobrym wyborem będzie drzewko do postawienia na komodzie. Należy wtedy zwrócić uwagę jaką szerokość ma mebel i czy wybrana choinka będzie na nim stała stabilnie. Wystarczy krótki sznur lampek i kilka ozdób, aby wprowadzić do pomieszczenia świąteczny nastrój. To też pomysł dla chcących ozdobić biuro lub sklep.
Wśród żywych choinek mamy do wyboru kilka gatunków. Świerki pachną najintensywniej, ale też najszybciej gubią igły. Bardziej wytrzymała jest jodła, która jednak praktycznie nie ma zapachu i jest dosyć droga. Obie te zalety: wytrzymałość i silny, żywiczny zapach łączy w sobie sosna. Nie każdemu jednak będzie odpowiadał charakterystyczny kształt sosnowych igieł i gałązek.
Producenci sztucznych drzewek prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowych modeli. Oprócz imitacji jodeł, świerków i sosen proponują nam też choinki z szyszkami lub ozdobione brokatem. Możemy znaleźć całą w kolorze białym albo imitującą efekt przysypania śniegiem. Taka opcja sama w sobie jest dość ozdobna, odpowiednia dla miłośników minimalizmu w dekoracjach.
Hitem ostatnich sezonów jest nowoczesna choinka na pniu. Do donicy, najczęściej owiniętej jutą, wstawiony jest naturalny pień. Gałązki zaczynają się dopiero kilkadziesiąt centymetrów nad podłogą. Drzewko występuje w kilku rozmiarach i modelach. Świetna opcja dla rodziny, która hojnie obdarowuje się prezentami. Pod klasycznym modelem zawsze brakuje na nie miejsca.
Zastanówmy się więc czy priorytetem jest dla nas zapach igliwia, konkretny wygląd gałązek, łatwość ustawienia choinki czy możliwość długiego cieszenia się jej urokiem. Po rozważeniu wszystkich za i przeciw dla opcji żywej i sztucznej możemy już wybierać drzewko odpowiednie do naszego domu. Pozostaje tylko zakup i wreszcie można zabierać się za jeden z najprzyjemniejszych obrzędów świątecznych, czyli ubieranie choinki. Dzieci z pewnością czekają na to z niecierpliwością!