Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe

Okres poprzedzający Święta Bożego Narodzenia to czas intensywnych przygotowań, dekoracji i poszukiwania prezentów. Warto skorzystać z propozycji wyjątkowych jarmarków świątecznych, aby stworzyć dla siebie odskocznię od codziennych zajęć. Przy okazji możemy spróbować niezwykłych smakołyków i wybrać upominki dla najbliższych. Roztaczająca się tam wyjątkowa, świąteczna atmosfera i wszechobecne choinki sprawią, że z nowym zapałem wrócimy do obowiązków.

Jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce

Kraków
Stragany rozlokowane są wokół Sukiennic. Można pospacerować po krakowskim rynku korzystając ze szczególnego klimatu tego miejsca i spróbować smakołyków. Zachęca zapach słynnego Grzańca Galicyjskiego i innych tradycyjnych, polskich potraw. Na stoiskach znajdziemy mnóstwo drobiazgów, dekoracji i upominków - często ręcznie robionych.

Wrocław
Wrocławski rynek w okresie przedświątecznym zamienia się w zaczarowaną krainę z nieodłącznym elementem tego miasta - krasnalami. Te miłe stworki na pewno zrobią furorę wśród dzieci. Można także odwiedzić 3-poziomowy bajkowy domek i spróbować lokalnych oraz egzotycznych przysmaków.

Gdańsk
Jarmark na Targu Węglowym ozdabia między innymi wielka adwentowa brama skrywająca w sobie kalendarz. Codziennie, z wielką celebracją, otwierane jest jedno okienko. W ten sposób odliczamy czas do Bożego Narodzenia. Charakterystycznym punktem jarmarków w tym pięknym mieście są parady świąteczne z udziałem elfów, postaci z baśni i gdańszczan w średniowiecznych strojach. We wnętrzach Wielkiej Zbrojowni znajdziemy wyjątkowe przedmioty rękodzieła artystycznego. Miłośnicy rzemiosła oraz stylu eko będą zachwyceni.

Olsztyn
Warmiński Jarmark Świąteczny na Starym Mieście zachęca przestrzennymi pokazami laserowymi, karuzelą oraz spektaklem w amfiteatrze. Mamy też możliwość spotkania ze Świętym Mikołajem i wzięcia udziału w mikołajkowym biegu. Nie zabraknie także stoisk z rękodziełem, ozdobami choinkowymi i przysmakami.

Jarmarki bożonarodzeniowe w Europie

Drezno, Niemcy
W Niemczech jarmarki bożonarodzeniowe są bardzo popularne. Striezelmarkt należy do najokazalszych i najstarszych w Niemczech. Jego historia sięga XV w. Stoiska kuszą wieloma wspaniałymi wypiekami, ale koniecznie trzeba spróbować tradycyjnego strucla.To od niego wzięła się nazwa całego wydarzenia. Atrakcją jest także słynna, wielka piramida świąteczna.

Praga, Czechy
Dostaniemy tutaj mnóstwo tradycyjnych dekoracji choinkowych, rękodzieła i przysmaków. Ale znajdzie się też coś dla chcących skosztować nie tylko typowo świątecznych smakołyków. Największe jarmarki bożonarodzeniowe w Czechach odbywają się na Rynku na Starym Mieście i Placu Wacława. Atrakcją tych miejsc jest znakomite, czeskie piwo.

Budapeszt, Węgry
Wokół Placu Vörösmartego i Bazyliki Św. Stefana ustawiają się drewniane świąteczne domki, które tworzą niezapomniany, bajkowy klimat. Spacer między nimi po oświetlonych uliczkach przenosi w zupełnie inny wymiar.  Dodatkową atrakcją jest laserowa projekcja o tematyce świątecznej na ścianie bazyliki.

Strasburg, Francja
Uliczki i place w centrum miasta zamieniają się w zimowo - świąteczną baśń. Wyjątkowe dekoracje tworzą niezwykły klimat. Oprócz tradycyjnych atrakcji adwentowych nie zabraknie także oferty kulturalnej.

Kopenhaga, Dania
Ogrody Tivoli na okres przedświąteczny przyjmują zupełnie magiczny wygląd. Spacer w tak niezwykłej scenerii pozostawi niezatarte wspomnienia. Można także odwiedzić wesołe miasteczko i przejechać się elfim pociągiem. To z pewnością spodoba się dzieciom, a dorosłym pozwoli odkryć na nowo magię świąt.