Dekoracje świąteczne w ogrodzie

W ostatnich latach coraz modniejsze staje się dekorowanie fasad domów i ogrodów w okresie bożonarodzeniowym. Moda ta przyszła do nas z zachodu i wygląda na to, że na dobre się zadomowi. Główna rolę grają tutaj oczywiście światełka. W grudniu zmierzch zapada bardzo wcześnie i kolorowe iluminacje nadają koloryt zimowym popołudniom i wieczorom. Spacer przez tak wspaniale oświetlone ulice może stać się zimową atrakcją. Nasi świąteczni goście już od wejścia na posesję mogą poczuć wyjątkowy klimat. Aby tak się stało zadbajmy nie tylko o odświętny wygląd wnętrza domu, ale także jego otoczenie.

Jeśli przed domem lub w ogrodzie mamy drzewka i krzewy najłatwiej będzie po prostu ozdobić je sznurami światełek. Nawet liściaste drzewo, które zimą ma gołe gałęzie staje się przyciągającą wzrok ozdobą jeśli owiniemy je sznurem choinkowych lampek. Możemy także podkreślić iluminacją ciekawe elementy architektoniczne, takie jak altana, pergole czy ozdobne wykończenie ganku. Przy zakupie oświetlenia należy zwrócić uwagę czy nadaje się ono do użytkowania na zewnątrz. Pamiętajmy, że będą na nie działać niekorzystne warunki pogodowe.

Na rynku dostępne są nie tylko klasyczne sznury żaróweczek, ale na przykład tzw. sople. Tego typu ozdoba świetnie sprawdzi się do dekoracji balustrady na balkonie lub tarasie. Spływające po przewodach białe światełka będą pięknie imitowały sople błyszczącego lodu. Jest to najprostszy sposób na bardzo efektowną iluminację.

Niektórzy właściciele posesji decydują się nawet na odrobinę szaleństwa i umieszczają w ogrodzie kolorowo podświetlone figurki. Najpopularniejszy jest oczywiście Święty Mikołaj i renifery, ale pojawiają się także bałwanki, postaci z bajek czy inne zwierzęta.

Światełka nie muszą stanowić jedynego elementu dekoracji. Nie należy jednak przesadzić. Stylistycznie dopasowane elementy sprawią, że otoczenie domu zyska spójną i przemyślaną dekorację. Na zewnątrz możesz wykorzystać te same elementy, które wykorzystuje się do dekoracji wnętrza domu i choinki. Wyłączając oczywiście części papierowe, które szybko uległyby zniszczeniu.

Ogrodzenie możesz przystroić zielonymi girlandami i kokardami. Świetnie będzie z nimi współgrał wianek zawieszony na drzwiach. Do jego przystrojenia wykorzystaj nie tylko bombki i kokardki, ale także suszone plastry cytrusów oraz cynamon i anyżowe gwiazdki.  Na schodach mogą zostać ustawione duże lampiony oraz donice z małymi choinkami lub innymi iglakami. Dobrym pomysłem będzie też wykorzystanie zewnętrznej części parapetów, na których mogą stanąć lampiony przyozdobione gałązkami ostrokrzewu lub jemioły. Bombki mogą zawisnąć na zewnętrznych drzewkach, a także ogrodzeniu.

Jeśli chcesz postawić na dekoracje w tradycyjnym, przytulnym stylu wybierz lampki o ciepłej barwie światła. Pozostałe dekoracje mogą być utrzymane w złoto - czerwonej kolorystyce, do tego dodatki takie jak gałązki ostrokrzewu i elementy drewniane oraz wiklinowe. Jeśli zaś dom utrzymany jest w nowoczesnym stylu, pasować będą biało - błękitne światełka i dekoracje takie jak metalowe lampiony o prostych kształtach.