Jak przygotować kolację wigilijną?
Wieczerza wigilijna jest, obok wielkanocnego śniadania, najważniejszym tradycyjnym posiłkiem podczas którego spotykamy się w dużym rodzinnym gronie. Święta Bożego Narodzenia charakteryzują się wyjątkowym nastrojem ciepła i serdeczności, a ta wyjątkowa kolacja potrafi połączyć zwaśnione od dawna osoby i umocnić wiarę w siłę rodzinnych więzi. Przygotowanie tak ważnego spotkania to duże wyzwanie dla gospodarzy, którzy postanowili u siebie ugościć pozostałych członków rodziny. Zwłaszcza że tradycyjnie na stole powinno znaleźć się aż dwanaście potraw. Nawet jeśli nie będziemy trzymać się tej liczby, na pewno przygotowań będzie sporo i to nie tylko w kuchni.
Centralny punkt każdego domu w okresie świątecznym stanowi choinka. Dawniej dekorowano ją dopiero 24 grudnia, obecnie najczęściej jest ubierana wcześniej. Kiedy już podejmiemy decyzję o kupnie naturalnego lub sztucznego drzewka, pozostaje jedynie przyjemny obowiązek nakładania ozdób. W tej części przygotowań świątecznych bardzo chętnie biorą udział dzieci. Warto zachęcić je także do przygotowania własnych dekoracji, które następnie zawieszą na drzewku.
Świetnym pomysłem będzie podział obowiązków między wszystkich domowników, tak aby wcześniej wiedzieli co do nich należy. W ten sposób każdy będzie uczestniczył w przygotowaniach i wspólnymi siłami na pewno uda się urządzić wspaniałą wieczerzę. Nawet najmłodsi mogą brać w tym udział. Warto zaplanować jeden dzień, jeszcze przed nadejściem Wigilii, i na przykład upiec wspólnie ciasteczka w kształcie gwiazdek lub choinek. Dekorowanie słodyczy będzie jednocześnie bardzo przyjemną zabawą, na którą z pewnością skuszą się nie tylko dzieciaki.
Część potraw można przygotować odpowiednio wcześniej, aby nie zostawiać na ostatnią chwilę wyczerpujących czynności. Gospodarze także powinni być wypoczęci podczas spotkania rodzinnego,aby mogli cieszyć się świąteczną atmosferą. A może któryś z gości również chciałby pochwalić się umiejętnościami kulinarnymi i przynieść własne danie? Jeśli wśród zaproszonych osób jest na przykład mistrzyni pierogów, z pewnością poczuje się doceniona jeśli poprosimy ją o przygotowanie popisowego dania.
Nie tylko same potrawy mają znaczenie. Liczy się też wygląd stołu. Kiedy już pod biały obrus włożymy sianko, możemy na przykład rozsypać na nim połyskujące gwiazdki lub perłowe, eleganckie śnieżynki. Odświętny akcent mogą także stanowić świece lub przystrojony wianek z choinkowych gałązek.
Jeśli chcemy miło zaskoczyć naszych gości, możemy postarać się nie tylko o dekorację świątecznego stołu, ale całego domu. Balustrady na zewnątrz lub w środku efektownie będą się prezentowały przystrojone zieloną girlandą. Dodatkowo możemy umieścić na nich światełka. Ich migotliwy blask jest jedną z najpiękniejszych ozdób kojarzących się z tym okresem. Możemy także pokusić się o zawieszenie wesołego baneru lub innych papierowych dekoracji.
Miło będzie jeśli każdy znajdzie dla siebie jakiś prezent pod choinką. Jeśli pomyślisz o tym odpowiednio wcześnie, unikniesz świątecznej gorączki w sklepach i biegania w poszukiwaniu odpowiednich podarunków. Niech to będą drobiazgi, ale wybrane z myślą o obdarowanym. Tak aby wiedział, że staraliśmy się sprawić mu przyjemność. Każda rzecz zyska świąteczny urok jeśli do jej zapakowania użyjemy papieru z zimowym motywem i wstążeczki w gwiazdki lub renifery.
Warto pamiętać o tym, że najważniejszą częścią tego wyjątkowego wieczoru nie są wymyślne i luksusowe dania oraz drogie prezenty, ale możliwość zasiadania przy wspólnym stole z najbliższymi. Nie stawiajmy sobie więc celów nie do zrealizowania, aby przyjemności ze świąt nie psuła nam frustracja spowodowana jakimś niepowodzeniem. Nawet jeśli coś nie pójdzie zgodnie z planem, jest duża szansa, że rodzina zaaferowana spotkaniem niczego nie zauważy.