Jaki prezent pod choinkę dla dziecka?

W grudniu, kiedy Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, zaczynamy zastanawiać się jakie prezenty sprawią największą radość naszym najbliższym.  Szczególnie niecierpliwie na świąteczne podarki czekają najmłodsi. Z ciekawością spoglądają na pięknie przystrojoną choinkę i zastanawiają się co znajdą pod kolorowym drzewkiem w wieczór wigilijny. Chcemy więc, aby było to coś wyjątkowego, co wywoła uśmiech na twarzy dziecka i przyciągnie jego uwagę na dłużej.

Prezent musi oczywiście być dostosowany do wieku dziecka i jego możliwości intelektualnych oraz ruchowych. Dobrze by było, aby trafiał również w jego zainteresowania. Kilkulatki mają przeważnie już swoje własne upodobania i warto podpytać rodziców co aktualnie jest dla dziecka najbardziej atrakcyjne. Jeśli jednak wybieramy się ze świąteczną wizytą do dalszej rodziny i nie znamy upodobań jej najmłodszych członków - musimy postawić na coś uniwersalnego. Zwróćmy uwagę czy zabawka jest starannie wykonana i posiada wszystkie niezbędne atesty.

Świetnym podarunkiem dla malucha będzie mata edukacyjna. Zabawka jest  wyposażona w różnokolorowe elementy będzie przyciągać wzrok niemowlaka. Dostarczy mu także bodźców stymulujących rozwój psychoruchowy. Warto jednak zorientować się czy rodzice nie posiadają już podobnych akcesoriów. W przypadku niemowlaków najlepiej skonsultować prezenty, aby nie stały się niepotrzebnym, zajmującym miejsce sprzętem.

Kilkuletnie dziecko zainteresuje się puzzlami lub klockami. Wśród tego rodzaju zabawek znajdziemy zestawy do nauki liter, cyfr i kolorów. Na rynku dostępnych jest także mnóstwo zabawek interaktywnych, które pozwolą rozwijać zdolności manualne i zręcznościowe dziecka. Zaś do wykazania się wyobraźnią zachęci malca zestaw do prac plastycznych, jak farby do malowania palcami lub tablica do pisania kredą. Ciekawym pomysłem będą też akcesoria do zabawy sytuacyjnej, jak na przykład mini kuchnia lub sklep. Dzieci bardzo lubią naśladować czynności dorosłych, więc chętnie zabiorą się do takiej zabawy.

Możemy rozważyć zakup atlasu obrazkowego lub innej książki. Gra planszowa także świetnie rozwija zdolności intelektualne, a przy tym uczy cierpliwości i zachowań społecznych. Trzeba zwrócić uwagę dla jakiego wieku jest przeznaczona konkretna gra, aby zbyt skomplikowana fabuła nie wywoływała frustracji i zniechęcenia. Do tego rodzaju zabawy konieczne będzie towarzystwo, więc jest to dobre rozwiązanie dla dzieci posiadających rodzeństwo.

Jeśli chcemy postawić na prezent o walorach edukacyjnych świetnym wyborem będzie zabawka konstrukcyjna. Warto sprawdzić co w tej kategorii przygotowali dla nas producenci, ponieważ są to nie tylko klocki, ale wiele różnych zestawów umożliwiających tworzenie różnorakich budowli i innych trójwymiarowych modeli. Nie są to zabawki przeznaczone wyłącznie dla chłopców. Znajdziemy także pozycje typowo dziewczęce.  Możemy, na przykład, rozejrzeć się za trójwymiarowym modelem do złożenia zamku księżniczki z ulubionej bajki. Popularne klocki występują także w wersji przeznaczonej specjalnie dla dziewczynek. Znajdziemy nieskomplikowane zestawy dla trzylatek bazujące na postaciach, składające się z kilkunastu elementów. Ale również komplety zawierające po kilkaset klocków z możliwością stworzenia wielu konstrukcji.

Jakikolwiek prezent wybierzemy - nie można zapominać o jednym. Opakowanie! To bardzo ważna część podarku. Postarajmy się aby nasza paczuszka pod choinką wyglądała wyjątkowo. Kolorowy papier, wstążki i błyszczące dodatki sprawią, że moment odpakowywania prezentu przyniesie dziecku wiele radości.