Choinka w stylu ekoChoinka w stylu eko

Trendy ekologiczne ogarnęły niemal każdą dziedzinę życia. Nie ominęły także spraw związanych z dekorowaniem domu na Święta Bożego Narodzenia. Najważniejszym punktem takich dekoracji jest oczywiście choinka. Ozdoby w stylu eko wcale nie ustępują urokiem tym wykonanym z tworzyw sztucznych, a nawet mogą być od nich ciekawsze.

Do stworzenia ekologicznych ozdób możemy zacząć przygotowywać się już wcześniej. Warto zacząć kompletować dodatki przy okazji jesiennych spacerów po lesie, ponieważ świetnie do tego celu nadają się szyszki różnych gatunków drzew. Możemy więc połączyć przyjemne z pożytecznym i przy okazji miło spędzonego czasu z rodziną znaleźć wyjątkowe ozdoby świąteczne. Wykorzystać można także żołędzie oraz suszone owoce dzikiej róży, które mają piękny czerwony kolor. Wystarczy tylko powiesić np. szyszkę na choince za pomocą jutowego sznurka i eko ozdoba gotowa. Dostępne są też tzw. sznurki piekarskie, które świetnie sprawdzą się w roli zawieszek choinkowych i występują w różnych kolorach.

Inspiracji szukajmy także w kuchni. Aby zrobić naturalne zawieszki choinkowe wystarczy pokrojoną w plastry pomarańczę wysuszyć na kaloryferze. Dodatkowo zapewnimy sobie w ten sposób piękny, świąteczny zapach w całym mieszkaniu. Podobnie możemy postąpić z innymi cytrusami. Na choince mogą także zawisnąć orzechy. W tym celu sznureczek najlepiej będzie przytwierdzić za pomocą kleju na gorąco. Laski cynamonu sklejone lub związane w pęczki to także gotowe zawieszki. Pistolet do kleju okaże się pomocny przy wykonywaniu tego rodzaju dekoracji.

Mając do dyspozycji styropianowe kule z łatwością zrobimy bardzo oryginalne bombki. Naszą bazę smarujemy klejem, a następnie obtaczamy w kaszy gryczanej lub innych drobnych ziarnach. Na górze mocujemy za pomocą szpilki kokardkę i wstążkę do zawieszenia. Tak wykonane bombki możemy zawiesić nie tylko na choince, ale na przykład jako świąteczną dekorację okna.

Pozostając w kuchennym klimacie, nie zapominajmy o popularnych świątecznych pierniczkach! Wystarczy - przygotowując ciastka do pieczenia - zrobić w nich małą dziurkę, przez którą później przeciągniemy wstążkę. Pierniczki możemy wesoło ozdobić specjalnymi pisakami z lukrem i posypkami. Zabawa dla całej rodziny gwarantowana.

Styl eko to także wykorzystanie papieru, najlepiej takiego z odzysku. Warto przypomnieć sobie lub po prostu poznać tradycyjne ręcznie robione ozdoby choinkowe. Różnego rodzaju śnieżynki zrobione techniką wycinanek, jeżyki i łańcuchy na pewno chętnie wykonają również dzieci. Urozmaicimy prace, jeśli dodamy do nich kawałki słomek, sznureczków lub drewienek.

Jednak ozdoby w stylu eko to nie tylko te wykonane samodzielnie. Znajdziemy mnóstwo gotowych, np. drewnianych, figurek w przeróżnych wymyślnych kształtach. W większych miastach organizowane są  jarmarki świąteczne oferujące niezliczona ilość dekoracji. W dużej części są to właśnie prace rękodzielników wykonane z naturalnych surowców. Warto wybrać się tam całą rodzinę aby coś kupić lub też się zainspirować.

Kiedy nasza choinka już pięknie prezentuje się w wersji ekologicznej, idealnie byłoby gdyby podarki, które pod nią położymy także wpisywały się w ten styl. Do pakowania najlepiej użyć szarego papieru. Za to dodatkowe ozdoby to już mnóstwo możliwości. Do paczki przewiązanej sznurkiem lub taśmą jutową dodajmy wyjątkowe drobiazgi, które uczynią opakowanie jedynym w swoim rodzaju. Wszystko to co wykorzystywaliśmy do przygotowania ozdób choinkowych przyda się także tutaj. Ponadto drobne zielone gałązki lub jemioła dodadzą mnóstwo świątecznego uroku. A może da się wykorzystać jeszcze jakieś elementy starych dekoracji, które miały zostać wyrzucone? Recykling zawsze mile widziany.

Ozdoby w stylu eko są nie tylko modne ale też, dzięki użyciu naturalnych surowców, wprowadzają przytulną atmosferę. Bardzo pasują do rodzinnych świąt spędzanych w większym gronie. Warto więc wcześniej przemyśleć tę kwestię i może dojdziesz do wniosku, że eko święta są właśnie dla Ciebie?