Choinka w stylu industrialnym

Pomysłów na ubranie choinki jest mnóstwo. Zaczynając od tradycyjnego zielonego drzewka z kolorowymi bombkami, a kończąc na choince wykonanej z drewna lub metalu z równie nowoczesnymi ozdobami. Jeśli znudziły nam się dekoracje, które co roku wyjmujemy z pudełek, warto pomyśleć o czymś zupełnie nowym, a może nawet zaskakującym. Dla miłośników nowoczesnych, designerskich rozwiązań świetną propozycją będzie choinka w stylu industrialnym. Tego typu drzewko idealnie zaprezentuje się w tzw. lofcie. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby nawet właściciele tradycyjnych wnętrz zaskoczyli swoich świątecznych gości nowatorskim podejściem do tematu bożonarodzeniowego drzewka.

Styl industrialny rządzi się kilkoma prostymi zasadami. W odniesieniu do ozdób choinkowych będzie to przede wszystkim kolor i rodzaj wykorzystanych materiałów. Spotkamy tutaj głównie szarości, beże, odcienie bieli oraz barwy metali, także tych pordzewiałych i pokrytych patyną. Wykorzystane surowce powinny być pochodzenia naturalnego - głównie będzie to metal i surowe drewno - ponieważ styl ten kieruje się minimalizmem i prostotą.

Choinka w stylu industrialnym powinna być elegancka i dopracowana w każdym szczególe. Nie możemy przesadzić z ilością ozdób. Zapomnijmy także o błyszczących, puchatych łańcuchach, kolorowych zawieszkach i bombkach w różnych kształtach. Nie znajdą na niej miejsca także rustykalne ozdoby, takie jak kokardy czy suszone owoce. Najlepszym pomysłem dla stworzenia tej stylowej dekoracji będą metalowe lub druciane zawieszki w kształcie gwiazd lub ażurowych kul. Widać tu wyraźną inspirację niezwykle modnymi ostatnio oprawami lamp w kształcie metalowych “klatek”. Możemy połączyć kilka odcieni metalu oraz dodać elementy drewniane. Najlepiej takie z widocznymi słojami. Pożądane są wszelkie geometryczne kształty.

Swoje ważne miejsce w stylu industrialnym mają także materiały budowlane, takie jak beton czy nagie cegły. Z oczywistych względów tego rodzaju dodatki nie pojawią się na samym drzewku. Ale możemy je wykorzystać do stworzenia stojaka choinkowego. Aby ułatwić sobie zadanie poszukajmy lżejszych i bardziej poręcznych imitacji.

Styl industrialny eksponuje hydrauliczne i elektryczne instalacje, wystające rury i inne tego typu elementy budowlane. Jeśli więc chcemy zawiesić świetlną dekorację na naszym  bożonarodzeniowym drzewku nie mogą to być różnokolorowe migające punkciki. Sprawdzą się za to gołe żaróweczki w neutralnym białym lub żółtym kolorze.

Jeśli postanowimy w tym roku odmienić nieco wygląd drzewka świątecznego i wybór padnie na styl industrialny możemy być pewni, że nasza choinka stanie się jednocześnie modnym elementem wystroju wnętrza. Rozejrzyjmy się zatem za prostymi, minimalistycznymi ozdobami, najlepiej wykonanymi z metalu. Możemy także podobnymi ozdobami udekorować inne miejsca. Wówczas nasz świąteczny wystrój będzie sprawiał wrażenie spójnego i przemyślanego.