Choinka w stylu vintage

Aranżacje vintage są zawsze w modzie. Jeśli pragniesz odtworzyć klimat świąteczny sprzed lat - zafunduj sobie w tym roku choinkę w tym właśnie stylu. Pięknie będą się na niej prezentowały pamiątkowe ozdoby przechowywane w rodzinie od pokoleń. Wśród nowych dekoracji także znajdziesz ciekawe propozycje, ponieważ moda na bibeloty retro ma się bardzo dobrze. Pewne elementy będziesz mógł nawet wykonać samodzielnie lub z dziećmi.

Dekoracje w stylu vintage dają ogromne pole możliwości. Zapomnijmy o minimalizmie! Miłośnicy dużej ilości ozdób będą mogli się wykazać. Część z nich można nawet wyszukać na tzw. pchlim targu. Warto także przejrzeć strych w poszukiwaniu pamiątek. Można natrafić na prawdziwe skarby, które zostały dawno zapomniane. A teraz moda na nie powraca!

Zacznijmy więc od zastanowienia się czy już nie posiadamy pięknych bombek w stylu retro. Może warto zapytać o nie mamę lub babcię? Stare ozdoby, choć pewnie zdekompletowane, mają w sobie wiele uroku i przywołują miłe wspomnienia z dzieciństwa. Bogato zdobione bombki, często z użyciem brokatów i metalicznych farb, świetnie wpiszą się w ten klimat.

Do takiej stylizacji będą także pasować wszelkie ozdoby naturalne. Mogą to być, na przykład, szyszki - nie bójmy się posypać je brokatem lub prysnąć metaliczną farbą w sprayu. Do tego suszone plastry pomarańczy i cytryny zawieszone na złotym sznureczku. Można w nie powtykać także goździki. Jeśli tylko znajdziemy trochę czasu - świetnym rozwiązaniem będzie upieczenie i ozdobienie pierniczków. Takie dekoracje będą nie tylko pięknie wyglądać, ale także wprowadzą świąteczną atmosferę swoim wyjątkowym zapachem.

Dawniej wiele świątecznych ozdób wykonywało się samodzielnie w domach. Wykorzystywano do tego papier, wstążki czy słomki. Możemy spróbować stworzyć coś według własnego pomysłu lub posiłkować się znanymi sposobami na zrobienie np. papierowej gwiazdki. Na tradycyjnym drzewku swoje miejsce znajdą słodycze w błyszczących papierkach, orzechy, a nawet małe jabłuszka.

Rozejrzyjmy się również za ozdobami drewnianymi. Najczęściej występują one w zestawach i składają się z różnych figurek związanych z zimą, Świętami, a także koniki na biegunach, baletnice i wiele innych. Tradycyjnym motywem świątecznym są postaci z baletu Dziadek do orzechów. Tego typu dekoracje dodają naszej choince elegancji i polotu.

Nie zapominajmy o błyszczących, okazałych łańcuchach i koralikach. Na drzewku mogą się także znaleźć tzw. włosy anielskie. Choinka sztuczna ma ma być strojna i przyciągać wzrok obfitością ozdób. Jeśli chodzi o światełka, to najbardziej tradycyjnie kojarzą się te o ciepłej,  biało - żółtej barwie. Przypominają one blask świecy.

Choinka w stylu vintage daje nam ogromne pole do popisu. Możemy wykazać się pomysłowością, znajomością tradycji i zdolnościami manualnymi. Zaletą tego stylu jest możliwość wykonania samodzielnie części ozdób. Zatem bierzmy się do dzieła!