Własnoręcznie robione ozdoby choinkowe

Okres Świąt Bożego Narodzenia, a także dni je poprzedzające, to świetny moment na zacieśnianie więzi rodzinnych i celebrowanie wspólnie spędzanego czasu. Odłóżmy więc na chwilę wszystkie poważne zadania, takie jak przygotowywanie potraw, kupowanie prezentów i sprzątanie, a zajmijmy się czymś bardzo przyjemnym i rozwijającym naszą kreatywność. Zabierzmy się wspólnie, całą rodziną, za tworzenie jedynych w swoim rodzaju - ręcznie robionych - ozdób choinkowych.

Nawet dla niespecjalnie uzdolnionych plastycznie znajdą się proste pomysły na wykonanie ciekawych dekoracji. Warto przedtem przygotować sobie pulę odpowiednich materiałów, aby mieć z czego tworzyć. Przydadzą się oczywiście przybory takie jak nożyczki, klej, kolorowe papiery, a także wstążki, sznurki, cekiny, koraliki i wszelkiego rodzaju świecidełka. Jeśli zależy nam na tym, aby dekoracja była mocno błyszcząca, z łatwością kupimy w sklepie z artykułami plastycznymi brokat lub metaliczną farbę w sprayu.

Ale nie poprzestawajmy tylko na standardowych materiałach plastycznych. Wiele przydatnych drobiazgów znajdziemy w kuchni. Orzechy, goździki oraz laski cynamonu wniosą wspaniały, przytulny klimat. Przygotujmy sobie wcześniej suszone plastry cytrusów, które same w sobie tworzą piękną, pachnącą dekorację. Rozglądajmy się też za naturalnymi dekoracjami na spacerze w lesie czy parku. Szyszki i żołędzie to wymarzone materiały do tworzenia klimatycznych świątecznych bibelotów.

Wspaniale byłoby także powiesić na choince domowe pierniczki. Ich dekorowanie sprawi wszystkim ogromną przyjemność. Można je zabawnie spersonalizować i w ten sposób każdy członek rodziny będzie miał na drzewku ciasteczko przeznaczone specjalnie dla niego. Ciekawe figurki możemy także ulepić z masy solnej. Ich zaletą jest to, że można je malować farbami. Najlepiej formować z takiej masy niewielkie elementy, ponieważ jest ona stosunkowo ciężka.

Bardzo przydatnym materiałem do tworzenia ozdób choinkowych może okazać się filc. Z grubszych arkuszy wystarczy wyciąć pożądany kształt i dodać zawieszkę ze sznureczka. Z cieńszego możemy robić wypychane figurki ozdobione kolorowymi wyszywankami lub koralikami. Najmłodsi, którzy nie radzą sobie jeszcze z ostrymi narzędziami mogą po prostu przyklejać koraliki do materiału dociętego wcześniej przez kogoś dorosłego.

Najprostszą ozdobą choinkową, którą każdy pamięta z dzieciństwa są papierowe, kolorowe łańcuchy utworzone z zazębiających się ogniw. Wystarczy przygotować jednakowe paseczki wycięte z zeszytu papierów kolorowych - im więcej tym lepiej. Możemy też przy okazji wpisać się w nurt ekologiczny i wykorzystać, zamiast specjalnie zakupionych papierów, zalegające stosy niepotrzebnych, zadrukowanych na kolorowo kartek. Następnie wręczamy dziecku klej w sztyfcie i pozwalamy na nieskrępowaną twórczość. Możemy sprawić dzieciakom nie lada frajdę kupując niedrogą, małą, sztuczna choinkę, którą będą mogły postawić w swoim pokoju i w całości samodzielnie ozdobić.

Dla nieco starszych domowników dobrym pomysłem będą misternie wycinane z białego papieru śnieżynki. Mogą być także  w wersji 3D. Doskonale nadadzą się do ozdoby nie tylko choinki, ale także np. okien.

Wykorzystajmy tę świetną okazję do spędzenia czasu w gronie rodzinnym i stwórzmy wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju ozdoby. Ponieważ to właśnie te drobiazgi wprowadzają przytulną atmosferę w domu.