Rodzinne spędzanie czasu w okresie świątecznym

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowo rodzinny i ciepły czas. Ale bywa to też okres nerwowych przygotowań i starań, aby wszystko wypadło jak najlepiej. Postarajmy się bardziej skupić na celebrowaniu czasu spędzonego z rodziną, nawet jeśli coś miałoby nie pójść tak, jak to sobie zaplanowaliśmy. Wspomnienia wspólnie spędzonych świąt są o wiele ważniejsze niż idealnie wysprzątane mieszkanie lub wyszukane potrawy.

Już na kilka dni przed zbliżająca się Wigilią można wykorzystać podekscytowanie dzieci i zaprosić je do wspólnego dekorowania domu. Niezależnie od tego czy mieszkamy w małym mieszkanku czy w domu z ogrodem, możemy wprowadzić radosny, świąteczny klimat przy pomocy kilku wspólnie wykonanych dekoracji.

Centralnym punktem będzie oczywiście choinka sztuczna i pomysłów na stworzenie oryginalnych zawieszek jest mnóstwo. Jednak jest jeszcze kilka miejsc, które są idealne, aby je przyozdobić. Miłym akcentem powitalnym dla gości, którzy zawitają w naszych progach będzie świąteczny wianek zawieszony na drzwiach. Dorośli mogą zająć się docinaniem i związywaniem gałązek, a dzieciom możemy pozostawić dodawanie drobnych ozdób, takich jak małe bombki, szyszki, czy wstążki. Jest też opcja dla wygodnych - gotowy wianek, który chociaż sztuczny - do złudzenia przypomina naturalny. Ma on też taką zaletę, że nie zniszczy się i w następnych latach będziemy mogli tylko odświeżać dekoracje. Możemy pomyśleć także o dekoracjach okiennych. Zawieszone na żyłkach białe gwiazdki i śnieżynki będą uroczym akcentem i wprowadzą zimowy nastrój. Nawet jeśli za oknem nie będzie śniegu.

Wspaniałą rozrywką dla całej rodziny - a jednocześnie jednym z przygotowań do świąt - będzie wspólne pieczenie pierniczków. Nawet nie będący mistrzami wypieków mogą skorzystać z gotowych mieszanek i wyprodukować zabawne ciasteczka. Nie chodzi przecież tak naprawdę o popisowe danie, ale o zabawę przy wycinaniu kształtów i dekorowaniu. Urocze serduszka, gwiazdki i choineczki będą się pięknie prezentowały zawieszone na świątecznym drzewku. Możemy też przygotować małe paczuszki i podarować je naszym gościom jako mały, słodki prezencik.

Kiedy emocje wigilijnej wieczerzy nieco już opadną, a prezenty będą rozpakowane, mamy przed sobą jeszcze dwa świąteczne dni. Miło jest w tym czasie odwiedzać przyjaciół i przyjmować gości. Nie zapominajmy jednak, że równie dobrze można się bawić we własnym gronie.Dzieci z pewnością będą chciały wypróbować nowe zabawki otrzymane pod choinką. Warto podczas planowania zakupów podarków wziąć także pod uwagę, aby znalazło się również coś co da pretekst do wspólnej zabawy.

Świetnie w tej roli sprawdzają się gry planszowe i tego typu zabawki. Można zasiąść do nich w większym gronie i podjadając świąteczne przekąski miło i rodzinnie spędzić cały wieczór w blasku choinki. Podobne zalety będzie miał zestaw klocków lub jakieś inne konstrukcje, przy których przyda się współpraca.

Nawet jeśli zimowa aura poskąpi nam śniegu, wybierzmy się na poobiedni spacer. W ten sposób nie tylko miło spędzimy czas, ale wyjdzie nam to także na zdrowie. Świąteczny czas obfituje w różnorodność kuszących potraw, warto jednak co jakiś czas oderwać się od stołu. Jeśli zaś białego puchu będzie pod dostatkiem, możemy ulepić bałwana lub zorganizować bitwę na śnieżynki.

Pamiętajmy, że tak naprawdę ten wspólnie spędzony czas jest tym co najbardziej pamiętamy ze świąt. Wspomnienia o rodzinnym przygotowywaniu pierniczków, czy bożonarodzeniowym spacerze przyćmią nawet te o najpiękniejszych prezentach.