Dlaczego na Święta ubieramy choinkę?

świąteczna choinkaChoinka to pierwsza rzecz, która chyba każdemu kojarzy się ze Świętami Bożego Narodzenia. Duże, pięknie przystrojone, świecące drzewko z ozdobami, tworzące niepowtarzalną, świąteczną atmosferę jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem świątecznym niezmiennie od wielu lat na całym świecie. Ten element tradycji wyjątkowo mocno utkwił w naszej kulturze i wydaje się na tyle oczywisty, że większość z nas prawdopodobnie w ogóle nie wyobraża sobie Świąt bez choinki.

Czy rzeczywiście choinka od zawsze była świątecznym symbolem? Nie. Choinka w takiej formie jaką znają nasze pokolenia jest stosunkowo młodym symbolem Świąt i trafiła do nas dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku. Do tego czasu, największym symbolem świątecznym w polskich domach była podłaźniczka, jemioła lub też dekorowane snopki siana. Zwyczaj ubierania choinki początkowo był rozpowszechniany przez Niemców, w czasach kiedy to nasz kraj był pod zaborem pruskim. Pierwsze choinki w naszym kraju były ubierane właśnie przez niemieckich żołnierzy i innych urzędników, zamieszkujących w tym czasie nasze terytorium. Popularyzowali oni strojenie choinek oraz namawiali do tego lokalne społeczności.

Tradycja ubierania choinek na Święta na początku była początkowo praktykowana przez niemieckich protestantów, ale z czasem, mimo wcześniejszej krytyki została również uznana jako symbol Świąt przez chrześcijan. Z biegiem czasu zwyczaj przyjmował się też w innych krajach Europy i ubieranie choinki stało się coraz popularniejsze. W kolejnych latach zachwyciła się nim także polska szlachta, a następnie mieszczaństwo, później zwyczaj dotarł również do mieszkańców wsi. W niektórych regionach Polski, szczególnie na terenach południowo-wschodnich zwyczaj ubierania choinki jest praktykowany dopiero od czasów II Wojny Światowej.

Strojenie choinki to tradycja, czy tylko ozdobny dodatek?

Dlaczego to właśnie choinka stała się symbolem Świąt Bożego Narodzenia? Drzewko, zwłaszcza iglaste od wieków jest uznawane jako symbol źródła życia, a kolor zielony to kolor nadziei. Ozdoby choinkowe również nie są przypadkowe i każda z nich ma swoje zadanie oraz symbolikę:

  • aniołki – opieka nad domem

  • dzwoneczki – dobra nowina

  • gwiazda betlejemska – ma zadanie ułatwić powrót do domu

  • jabłka – symbol zdrowia, urody (biblijny owoc, zastąpiony bombkami)

  • łańcuchy – symbol zniewolenia grzechem

  • orzechy – dobrobyt, siła

  • oświetlenie – odgania złe moce, wskazuje drogę wyznaczoną przez Chrystusa

Do chwili obecnej niezmiennie cieszymy się faktem, że już niedługo w naszym salonie zagości choinka i będzie nas zachwycała swoim wyglądem oraz symbolizowała magiczny, świąteczny czas. Bez względu na to jaką wybierzemy choinkę żywą, czy sztuczną, tradycyjną, czy ekskluzywną, zieloną, czy białą, będzie to nadal największy atrybut bieżących Świąt. Jedyne co się zmienia na przestrzeni ostatnich lat to dekoracje, które będą ją ozdabiały. Początkowo były to m.in. świeczki, jabłka, orzechy, które dzięki rozwojowi techniki zostało zastąpione przez bezpieczniejsze lampki LED i współczesne bombki.

Najważniejsze jednak w całej ceremonii ubierania choinki jest... ubieranie choinki i czas, który możemy poświęcić rodzinie, warto też wspólnie tworzyć własnoręczne ozdoby, które na niej zawisną, ważne jest, aby robić to w gronie najbliższych i bezwarunkowo cieszyć się tą magiczną chwilą, do czego serdecznie namawiamy!

THEME OPTIONS

Panel Tool

Tak Nie