Rodzaje choinek dostępne na rynku

Co roku przed Świętami Bożego Narodzenia w wielu domach pada pytanie: żywa, czy sztuczna choinka? Odpowiedź wcale nie jest taka prosta, ponieważ oba warianty mają swoje wady i zalety. Jednak ze względu na charakter naszej działalności bardziej skupimy się na zaletach sztucznego drzewka. Podział na prawdziwe, czy sztuczne choinki wydaje się oczywisty i najprostszy z możliwych, ale należy go uzupełnić jeszcze o pewne podkategorie, które postaramy się Państwu przybliżyć, tak aby ułatwić podjęcie decyzji, pod jaką choinką w tym roku mają pojawić się prezenty :)

Choinki sztuczne

Są trwalsze, mają bardziej przewidywalny kształt oraz nie gubią notorycznie igieł. Jest to jednorazowy wydatek na wiele lat. Po rozłożeniu i wymodelowaniu są bardzo gęste przez co nie wymagają zbyt wielu dekoracji.

choinki z folii PCV

Klasyczne choinki wykonane w tej technologi od lat cieszą się największym zainteresowaniem i uznaniem Klientów. Jest to najpopularniejszy materiał, z którego produkuje się choinki. Znajduje zastosowanie w tańszych modelach oraz ekskluzywnych. Dostępny jest w wielu odmianach kolorystycznych, dzięki folii sztuczne choinki nie są tylko zielone, ale również jasnozielone, ciemnozielone, czerwone, niebieskie lub choinka biała. Istnieją również specjalne wersje dekorowane - choinka ośnieżona, czy choinka z brokatem.

choinki żyłkowe

Dużo cienkich i długich igieł, sprawiają iż choinki żyłkowe są bardzo gęste. Niestety lata świetności mają już za sobą. Dostępne są tylko na specjalne zamówienie.

choinki polietylenowe PE

Jest to nowość i hit ostatnich sezonów. Nie tylko z bliska, ale również w dotyku idealnie imituje prawdziwą choinkę. Każda igiełka jest idealnie wyprofilowana i z biegiem lat nie traci swojego kształtu. Ceny choinek z gumy są dość wysokie, ale w zamian otrzymujecie Państwo wyjątkowy produkt, jest to nowoczesna choinka świąteczna.

choinki na pieńku

Od wielu lat mają swoich zwolenników. Choinka na pniu, który stanowi ok. połowy całego drzewka.

choinki hybrydowe, mix

Jest to połączenie dwóch rodzajów, np. choinki PCV (z której jest wykonana wewnętrzna, mniej widoczna część gałązki) z choinką PE (zewnętrzna, bardziej widoczna). Dzięki takiemu rozwiązaniu cena drzewka jest niższa, niż w przypadku choinki wykonanej w całości z PE, a prezentuje się przy tym ciekawiej niż tylko z PCV.

choinki świecące

Choinki pochodzące głównie z importu, kolorowe, już z dekoracjami i z oświetleniem: choinki LED, choinki światłowodowe, choinki... USB. Drzewka ledowe są uznawane raczej jako gadżet, głównie ze względu na swoje wymiary. W ofercie dopiero w listopadzie.

choinki dekorowane

Do tej kategorii możemy zaliczyć choinki z makaronu, szyszek, czy... książek. Są ręcznie dekorowane wykonywane przez ludzi, których inwencja twórcza nie zna granic. Wykonywane na specjalne zamówienia, trudno dostępne w sprzedaży.

Żywe choinki

choinki cięte

Należy kupować w miejscach, które są w stanie potwierdzić legalność pochodzenia i posiadają certyfikat. Zaraz po Świętach trafiają do kosza lub do pieca.

choinki w donicy

Podobnie jak w przypadku choinek ciętych należy je kupować tylko z pewnych źródeł. Sprzedawcy zachwalają, że choinka wytrzyma zdecydowanie dłużej niż cięta. Jest to prawdą, jednak to ile czasu takie drzewko przetrwa zależy od tego, czy korzenie nie zostały zbytnio uszkodzone podczas przesadzania do donicy. Tego niestety podczas zakupu nie jesteśmy w stanie zweryfikować.